Innymi słowy, musi dojść do korekty dopasowującej jedną stawkę do drugiej, tak aby została utrzymana ta sama ekonomiczna wartość. Założenia europejskiego rozporządzenia BMR są takie, że WIRD i WIBOR powinny przyjmować podobne wartości. Jeżeli finalnie dojdzie do zastąpienia stawki WIBOR, to wysokość wskaźnika WIRD i tak będzie musiała zostać dostosowana do wysokości poprzednio obowiązującej stawki WIBOR.
Ile wynosi WIRON dzisiaj? Aktualna stawka WIRON
Powinniśmy pamiętać, że jesteśmy na rynku postrzegani jako położeni blisko Ukrainy – przyznawał. Jedną z nich jest zacieśnianie polityki monetarnej nie tylko w Polsce, ale też w USA, które oddziałuje na cały światowy rynek kapitałowy. Drugim problemem jest wojna w Ukrainie, odstraszająca również od polskiego rynku. – Zmieniła się metoda, natomiast w idealnym świecie wysokość nie powinna być inna – przyznawał Marek Dietl.
Polak stworzył potęgę. Jego inwestycje docenił osobiście brytyjski premier [TYLKO U NAS]
Aktualne notowania WIRF na GPW Benchmark wskazują, że na dzień 2 marca 2023 roku wartość tego indeksu wyniosła 6,974%. Wskaźnikiem alternatywnym dla WIBOR® może stać się także indeks WIRF lub WRR, czyli pozostałe dwa wskaźniki transakcyjne stworzone przez GPW Benchmark. Dziś poznamy pierwszą rynkową wycenę WIRD, stawki, która ma ulżyć spłacającym kredyty.
Giełda dała w tym roku zarobić powyżej inflacji. To nie było łatwe
Oprocentowanie zmienne WIRON powoduje, że będzie ulegało codziennym zmianom, a odsetki pobierane miesięcznie. Celem lepszego zobrazowania różnic pomiędzy wskaźnikiem IBOR (w naszym przypadku chodzi o WIBOR) oraz RFR (Risk Free Rate – u nas WIRD) poniżej diagramy porównujące oba wskaźniki. Z kolei WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych. Największymi wygranymi w przypadku wakacji kredytowych mogą być zamożni single i rodziny wielodzietne.
Aktualny WIRON. Pojawiła się pierwsza oferta kredytów z WIRON!
– Jestem zwolennikiem tego, żeby nie spekulować na stopach procentowych. Bardzo chętnie jako GPW Benchmark wyliczalibyśmy stałe stopy w horyzoncie 5–25 lat. Musielibyśmy mieć jednak dane, które najlepiej pozyskiwać z rynku REPO transakcji warunkowych – mówił. Z drugiej strony przy spadku inflacji będzie musiało minąć więcej czasu, by WIRD się obniżył. Wszystko dlatego, że o ile WIBOR(R) odwołuje się do sytuacji obecnej i banki mogą działać z wyprzedzeniem przy ustalaniu takiej stawki, przewidując np.
Prezes GPW Benchmark: wskaźnik WIRD, który może zastąpić WIBOR, jest oparty na stopach depozytów overnight
GPW Benchmark, jako podmiot administrujący wskaźnikamireferencyjnymi w rozumieniu Rozporządzenia BMR rozpoczął już w 2018 roku pracęnad opracowaniem propozycji nowych wskaźników referencyjnych. Efektem działańGPW Benchmark było opracowanie trzech propozycji wskaźników – WarszawskiegoIndeksu Rynku Finansowego (WIRF), Warszawskiego Indeks Rynku Depozytowego(WIRD) oraz Warsaw Repo Rate (WRR), które następnie zostały poddane konsultacjiz rynkiem. Jak już ukazaliśmy, WIRD to alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej, który obliczany jest na podstawie faktycznych transakcji zawieranych na rynku usług finansowych, w czym ma przewagę nad WIBOR-em, choć w tym obszarze posiada zbliżone walory ekonomiczne. W założeniu ma on wkalkulować koszt pozyskania przez banki finansowania na rynku hurtowym, obejmującym oprócz banków inne instytucje finansowe, a także duże przedsiębiorstwa. Co więcej, przy zastosowaniu takiego sposobu obliczania nie ma opcji, by nowy wskaźnik odnosił się tylko do deklaracji samych zainteresowanych, co należy ocenić pozytywnie. Jest to równoznaczne z tym, że baza informacyjna służąca do wyznaczania indeksu będzie znacznie szersza.
- Prezes GPW przyznał, że ustawodawca mógłby skonstruować obliczanie rat na podstawie WIRD tak, by różnicę odczuli również obecni kredytobiorcy.
- – WIBOR, chociaż był powiązany z danymi transakcyjnymi, to częściowo opiera się na deklaracjach banków – mówił Marek Dietl.
- Poniżej zaprezentowaliśmy aktualne wartości wskaźnika.
- Rynku referencyjnego, którego pomiar jest celem Administratora.
BNP Paribas ma zamiar przenieść całą nową produkcję na WIRON do końca I półrocza 2024 roku. Kiedy nie ma danych z rynku międzybankowego, to można uwzględnić transakcje, jakie bank przeprowadził z innymi dużymi podmiotami finansowymi, które nie były traktowane jako uczestnicy panelu. Zatem zmianie podlegać będzie stawka bazowa, jaką obecnie jest SARON Compound 3M.
Notowania WIRON na swoich stronach internetowych na bieżąco udostępnia GPW Benchmark. Jak kształtowała się w ostatnim czasie wysokość indeksu WIRON? Poniższy wykres pokazuje, jak zmieniał się WIRON 1M. Tę stawkę pokazuję dlatego, że to najprawdopodobniej na jej podstawie będzie ustalane oprocentowanie kredytów hipotecznych Jen japoński: obsługa USD / JPY (JPY = X) przy 105,00 (więcej na ten temat przeczytasz dalej). Reforma nabiera tempa, dotychczasowe działania zostały podjęte zgodnie z planem (ustawa umożliwiająca reformę, powołanie Narodowej Grupy Roboczej ds. Reformy Wskaźnika Referencyjnego oraz wybór nowego wskaźnika). Następny ważny krok na osi czasu to harmonogram reformy, czyli tzw.
Opinia prezesa GPW Benchmark Zbigniewa Mindy wskazuje, że jak najbardziej. Wszystko przez to, że historycznie wskaźnik WIRON, zwłaszcza 6-miesięczny, był niższy, nawet o kilka punktów procentowych w porównaniu z WIBOR-em. Jak widać, zastąpienie WIBOR-u indeksem WIRON może przynieść oszczędności wynoszące w przypadku wskaźnika 3-miesięcznego niemal 90 zł, a przy wskaźniku 6-miesięcznym 24option Forex Broker – Visión general e información 24option – ponad 60 zł. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że stawka WIBOR-u® zostanie zlikwidowana na koniec 2022 r. Oznacza to, że od 1 stycznia 2023 roku WIRON powinien już być stosowany (równolegle ze stawką WIBOR®) w nowo zawieranych umowach kredytów złotowych. Z końcem 2024 roku, zgodnie z przyjętą mapą drogową, stawki WIBOR mają zniknąć z umów kredytowych.
I ten spread jest na stałe zaszyty we wskaźniku SARON zastosowanym do umów tzw. Spreadu nie stosuje się oczywiście w nowych umowach” – stwierdził Minda. Jak najbardziej, czego najlepszym przykładem jest oferta kredytowa ING Banku Śląskiego. O ile większość polskich instytucji nadal pracuje nad tym, by dostosować się do nowych wytycznych dotyczących Johnson Matthey do wyjścia z materiałów baterii ustalania oprocentowania kredytów i pożyczek, czy też zastanawia się, kiedy WIRON zastąpi WIBOR, ING ma już w swojej ofercie produkt oparty na nowej stawce referencyjnej. Indeks referencyjny WIRON jest kalkulowany na bazie danych transakcyjnych o terminie zapadalności O/N, czyli na podstawie oprocentowania depozytów overnight.
Warto tutaj przypomnieć, że rząd od początku wskazywał właśnie na indeksy O/N jako najlepsze alternatywy dla WIBOR®. Wskaźniki overnight oparte są bowiem wyłącznie na rzeczywistych transakcjach zawieranych w ciągu jednego dnia, a więc odzwierciedlają realną sytuację na rynku. Mówi on zatem o koszcie pozyskania pieniądza na rynku, ale co ważne, bierze pod uwagę wyłącznie transakcje depozytów niezabezpieczonych o terminie zapadalności O/N (overnight).
W komunikacie podano, że określenie horyzontu czasowego zamiany wskaźników na rok 2023 przyspieszyło realizację scenariusza zastąpienia wskaźnika WIBOR. Założenia europejskiego rozporządzenia BMR są takie, że WIRON i WIBOR® powinny przyjmować podobne wartości. Dane dotyczące wskaźników aktualne na 23 stycznia 2023 r.
Leave a reply